Dołącz do nas
Tagi:
Serious games Jak się uczymy Biznes plan micro learning TED Social umiejętności Y-reki Prywatny smartfon Social learning Netykieta iPro i Cornerstone case study
Jakie umiejętności przydadzą się...
Umiejętność czytania i pisania w dzisiejszych czasach to o wiele za mało, by z sukcesem uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym. czytaj więcej
Niedawno na rynku pracy pojawili się pracownicy należący do pokolenia Z, a już za kilka lat dołączą do nich przedstawiciele najmłodszego pokolenia R. W związku z tym młode generacje będą stanowiły 50% wszystkich pracowników na rynku. Jak zatem pracodawca powinien przygotować firmę do przyjęcia nowego pokolenia w swoje szeregi?
Jeśli mielibyście do wyboru przeczytać dwie strony dokumentu czy obejrzeć na ten sam temat 2-minutowy film, co byście wybrali? Jeśli uważacie, że film, to zapewne dobrze rozumiecie na czym polega fenomen micro learningu. A właśnie w tym kierunku zmierza świat szkoleń i rozwoju. A dzieje się to za sprawą rewolucji technologicznej, która zmienia drastycznie nasz sposób uczenia się. Robi z nas zupełnie nowych uczniów.
Pracownik wiedzy to dziś pojęcie nieaktualne, bo świat na tyle szybko się zmienia, że samo kolekcjonowanie informacji i doświadczenia nie wystarcza. Pracownika wiedzy zastępuje pracownik uczący się. Osoba, która potrafi szybko dotrzeć do informacji, dokonać ich selekcji, natychmiast zastosować w praktyce. Taka, która umie wyciągać wnioski z codziennych doświadczeń i na bieżąco korygować swoje działania.
Social media stają się nieodłącznym elementem HR. W końcu są social, więc z ludźmi mają wiele wspólnego. Właściwie trudno znaleźć obszar HR, w którym media społecznościowe nie byłyby przydatne. A jakie to obszary konkretnie?
Każdy z nas ma za sobą jakąś ścieżkę rozwoju, wydeptaną w tradycyjnym systemie edukacyjnym. Szkoły zaczynają się i kończą, ale na tym trudno dziś poprzestać. W zasięgu ręki mamy dziś mnóstwo możliwości, które pozwalają realizować ideę uczenia się przez całe życie.
Pokolenie Y zmienia świat pracy już od dawna. Również obszar szkoleń i rozwoju. Mają specyficzny styl uczenia się i trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, żeby zaangażować ich do skutecznej i efektywnej nauki.
Umiejętność współpracy i uczynienie z niej ważnej dla organizacji wartości to podstawowe wyzwanie każdej organizacji. Wszyscy to wiedzą, ale tak naprawdę nie każdy rozumie, jak zbudować kulturę współdziałania, w jaki sposób przełożyć ją na konkretne działania.
Gry wideo są dobrym przykładem na to, że najwięcej uczymy się, gdy wcale nie wiemy, że się uczymy. Gry stawiają przed nami wyolbrzymione problemy, które trudno znaleźć w codziennym życiu, ale dzięki temu doskonalimy umiejętność rozwiązywania problemów, wychodzimy poza schematy myślenia, uczymy się działać strategicznie.
W latach 70-tych ludzie nie przypuszczali, że komputery będą powszechnie stosowane. W latach 90-tych nikt nie wierzył w to, że książki i muzykę będziemy kupować przez internet. Może jednak warto dziś uwierzyć w prognozę, że za 30 lat będziemy łykać wiedzę w formie pigułki?
Kursy online otwarte dla nieograniczonej liczby uczestników (MOOCs), samoorganizujące się środowiska edukacyjne, gry wideo online zwiększające nasze możliwości przyswajania wiedzy, to tylko trzy ilustracje rewolucji, jaka zaszła dzięki internetowi w uczeniu się i rozwoju w ciągu ostatniej dekady.