Netykieta, czyli savoir vivre w social media




Netykieta to zasady zachowania się w wirtualnym świecie. Taki savoir vivre social media. Warto ją stosować, gdy kontaktujemy się z innymi online. Zwłaszcza, gdy komunikacja ma charakter zawodowy.

Social media wkraczają w wiele aspektów naszej pracy. Należymy do mnóstwa internetowych społeczności, chociażby tych, w których zdobywamy nową wiedzę, uczymy się i rozwijamy. Stosując zasady poprawnego zachowania się, budujemy swój wizerunek i ułatwiamy przepływ informacji. Jak więc prowadzić dyskusję online zgodnie z netykietą? Oto 10 przydatnych zasad.


  1. Nie rób i nie pisz w social media niczego, czego nie zrobiłbyś i nie napisał poza internetem - to pierwsza i najważniejsza zasada, której powinniśmy przestrzegać. Istnieje duża pokusa, żeby przesadzać z reakcjami (np. krytyka, sarkazm, ironia), szczególnie, gdy zdarzy się nam działać anonimowo. Konsekwencje tego działania mogą być jednak bardzo przykre, np. popsucie wizerunku, urwanie relacji z istotnymi ludźmi.

  2. Sprawdź, czy wątek, który chcesz rozpocząć już gdzieś nie funkcjonuje - zanim umieścisz post na jakiś temat, sprawdź, czy ktoś wcześniej tego nie zrobił i nie uzyskał odpowiedzi albo komentarzy. Możesz zostać uznany za osobę, która niepotrzebnie zaśmieca forum wymiany informacji i nie wkłada wysiłku w przejrzenie historii dyskusji, zmuszając innych, by zajmowali się sprawą ponownie.

  3. Używaj zwrotów grzecznościowych - zawsze proś o informacje i dziękuj osobom, które ci ich udzieliły. Pamiętaj, że ludzie są tam dobrowolnie i wyświadczają ci uprzejmość dzieląc się z tobą swoją wiedzą. Podobnie ty komunikujesz się z nimi i wkładasz wysiłek we współpracę z własnej woli. “Proszę” i “dziękuję” są formami narody za pomoc.

  4. Unikaj sarkazmu i złości - pamiętaj, że ludzie czytając twoje wypowiedzi, nie słyszą intonacji twojego głosu. Mogą nie zrozumieć twoich intencji, na przykład tego, że żartujesz i pomyśleć, że jesteś zbyt agresywny, albo gburowaty. A z takimi osobami nikt nie chce mieć wiele kontaktu.

  5. Szanuj członków społeczności - jeśli nie zgadzasz się z czyimiś opiniami, wyraź to w sposób taktowny i cywilizowany, używając rzeczowych kontrargumentów. Pokaż, że rozumiesz, iż każdy może mieć swój własny punkt widzenia na sprawę i że brak zgody nie jest personalnym atakiem na autora opinii, ale próbą przekonania do swoich racji lub pokazania, że problem jest bardziej złożony.

  6. Trzymaj się tematu - nie zaśmiecaj wątków poruszanych w internetowej dyskusji sprawami, które nie mają z nim związku. Nie wrzucaj np. zdjęć swoich kotów, albo linków do śmiesznych rzeczy, gdy rozmowa toczy się na ważny temat. Robisz w ten sposób niepotrzebny bałagan informacyjny i - nawet, gdy chcesz rozluźnić atmosferę - sprawiasz wrażenie osoby niepoważnej, nie szanującej czasu innych, albo bałaganiarskiej.

  7. Bądź zwięzły - media społecznościowe nie są miejscem na długie epistoły i wywody. Długie i zawiłe wyjaśnienia w odpowiedzi na krótkie pytanie mogą zniechęcić innych do czytania, mogą wprowadzić zamieszanie i rozmyć wątek. Oczywiście nie zawsze można odpowiedzieć na coś szybko i skrótowo, ale trzeba dążyć do tego, by dostosować się do specyfiki social media i nie zanudzić innych.

  8. Rób podsumowania - jeśli zadałeś pytanie, a wiele osób udzieliło na nie odpowiedzi, warto zrobić podsumowanie. Przyda się ono nie tylko tobie, ale również innym członkom społeczności. Nie będą musieli przedzierać się przez komentarze, zamiast tego w jednym miejscu znajdą wszystko, co odnosi się do sprawy.

  9. Umiejętnie nawiązuj do wypowiedzi innych - jeśli odnosisz się do tego, co powiedzieli wcześniej inni, napisz dokładnie, o którego rozmówcę ci chodzi - np. podając jego imię lub pseudonim, podaj też link do wypowiedzi. Innym uczestnikom będzie wtedy łatwiej śledzić rozwój dyskusji. Zaplątanie się w analizowanie samemu, skąd pochodzą poszczególne opinie, może tylko zniechęcić ludzi do udziału w dyskusji.

  10. Dbaj o gramatykę i ortografię - sprawdzenie, czy nie robisz błędów, zajmie ci chwilę, a będzie dobrze odebrane. I nie chodzi tylko o szacunek dla innych, ale również o twój wizerunek. Nawet najmądrzejsza wypowiedź może dużo stracić, gdy jest naszpikowana literówkami, albo błędami.

Więcej dowiecie się z ciekawej infografiki: http://ncccelstudent.com/netiquette-rules-for-online-discussions/

Źródło: E-learning Student Success Center



Powrót do kategorii



...

Powodów, dla których ludzie odczuwają zniechęcenie do pracy może być równie dużo...
czytaj więcej

...

Gry w pracy są fajne. Angażują, uatrakcyjniają codzienne obowiązki, podnoszą adrenalinę i poziom...
czytaj więcej

...

Wiedza “ukryta”, albo “milcząca”, to coś, co jest zaszyte w naszych codziennych działaniach...
czytaj więcej

...

Zaangażowanie to klucz do skutecznego uczenia się. Warto wiedzieć o nim więcej, a zwłaszcza to, że w procesie...
czytaj więcej