10 zasad działania firm o silnej współpracy
Umiejętność współpracy i uczynienie z niej ważnej dla organizacji wartości to podstawowe wyzwanie każdej organizacji. Wszyscy to wiedzą, ale tak naprawdę nie każdy rozumie, jak zbudować kulturę współdziałania, w jaki sposób przełożyć ją na konkretne działania.
Jest jednak kilka zasad, które - jeśli stosuje się je systematycznie i konsekwentnie - potrafią sprawić, że firma stanie się środowiskiem współdziałających ze sobą jednostek.
1. Pokazują jakie korzyści przyniesie współpraca każdemu pracownikowi.
Pracownicy będą bardziej zmotywowani do współpracy, jeśli będą wiedzieć, co konkretnie przyniesie ona każdemu z nich. Ogólne cele motywują w mniejszym stopniu.
2. Pamiętają, że strategia jest ważniejsza od technologii.
Zawsze lepiej rozumieć dlaczego, a nie w jaki sposób. Nawet najlepiej działająca technologia nie sprawi, że ludzi zaczną ze sobą kooperować. Muszą wiedzieć dlaczego jest to potrzebne.
3 .Słuchają, co mówią pracownicy.
Im bardziej pracownicy są zaangażowani w proces podejmowania decyzji w firmie, tym lepszy przynosi to skutek dla współpracy. Tym bardziej słuchanie ich opinii, pomysłów, sugestii i informacji zwrotnej, jaką dają pracodawcy.
4. Nie wchodzą pracownikom w drogę.
Próby narzucania lub kontrolowania współpracy nigdy dobrze się nie kończą. Im więcej swobody mają pracownicy w działaniu i współpracy, tym większe przynosi to korzyści organizacji.
5. Organizują wspierające współpracę środowisko pracy.
Zazwyczaj nagradza się pracowników za indywidualne wyniki, ale organizacje o dobrej wewnętrznej współpracy nagradzają również za współpracę w zespole. Szkolę również pracowników z tego, czym jest skuteczne współdziałanie. Dają im narzędzia technologiczne do efektywnej komunikacji między sobą.
6. Mierzą ważne dla współpracy wskaźniki.
Istnieje wiele “twardych” wskaźników wskaźników, którymi firmy mierzą swoje wyniki. Warto jednak używać również tych miękkich, które pokazują na ile pracownicy identyfikują się z firmą i jaki jest ich poziom satysfakcji. Te dwa wskaźniki są mocno związane z chęcią do współpracy.
7. Nie poddają się, gdy coś we współpracy nie wychodzi.
Tak jak we wszystkim, tak i w budowaniu współpracy konieczna jest konsekwencja i dążenie do wyznaczonych celów, nieważne co trudnego wydarzy się po drodze.
8. Wiedzą, że współpraca jest projektem, który się nie kończy.
Nie można planować, że wprowadzanie współpracy zajmie nam czas np. od stycznia do grudnia. To tak jak z dietą, jeśli nie zmienisz nawyków żywieniowych na całe życie, niewiele osiągniesz dla poprawy swojej wagi.
9. Wierzą, że współpraca w firmie przynosi korzyści również klientom.
Firmy o wysokiej współpracy powodują, że klienci mają lepsze doświadczenia w kontaktach z organizacją. Dzięki dobrej współpracy można im szybciej dostarczyć produkty, usługi, informacje i wsparcie. Szybciej też uzyskują rozwiązania w przypadku skomplikowanych problemów.
10. Wierzą, że współpraca może uczynić z firmy lepsze miejsce.
Współpraca sprawia, że pracownicy są bardziej produktywni, a klienci bardziej zadowoleni. To nie wsystko. Współpraca daje pracownikom większe poczucie wspólnoty, sprawia, że praca staje się łatwiejsza, zapewnia dużo swobody i generalnie, powoduje, że pracownicy stają się szczęśliwszymi ludźmi.
Na podstawie: The 12 Habits Of Highly Collaborative Organizations, Forbes.com