Uczyć się nie wiedząc o tym
Gry wideo są dobrym przykładem na to, że najwięcej uczymy się, gdy wcale nie wiemy, że się uczymy. Gry stawiają przed nami wyolbrzymione problemy, które trudno znaleźć w codziennym życiu, ale dzięki temu doskonalimy umiejętność rozwiązywania problemów, wychodzimy poza schematy myślenia, uczymy się działać strategicznie.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że najwięcej uczymy się wtedy, gdy wcale nie wiemy, że się uczymy. Klasycznym przykładem są gry wideo.
Gry wideo uczą nas rozwiązywania bardzo skomplikowanych problemów
Współczesne gry wideo stawiają przed nami zadania, przy których rozwiązanie skomplikowanego testu na inteligencję o bułka z masłem. W grach symulujemy istnienie całych światów, łącznie z funkcjonującymi w nich prawami fizyki, czasem i przestrzenią, a także konfrontujemy się z innymi światami, w których działają odmienne zasady. Aby przetrwać w świecie gry, trzeba rozwinąć taką ostrość myślenia, której nie ma możliwości wykształcić w realnym świecie. Jak często na co dzień walczymy z potworami, docieramy do magicznych przejść, szukamy skarbów, albo planujemy bitwę? Gry wideo dają nam do rozwiązania wyolbrzymione problemy, ale dzięki temu pozwalają nam robić rzeczy, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy okazji zrealizować. Wydawałoby się - czysta rozrywka - pozwala zmusić do ćwiczeń nasz mózg i przygotować nas do stawiania czoła trudnym sytuacjom w rzeczywistości.
Gry wideo pozwalają nam wyjść poza schematy myślenia
Mózg ćwiczony codziennie w rozwiązywaniu niestandardowych zagadek ułatwi nam wyjście poza utarte schematy w sytuacjach, które wymagają niestandardowego myślenia. Twórcy gier ledwo nadążają z wymyślaniem nowych pomysłów na rozrywkę. Wciąż muszą wychodzić poza przyjęte schematy by zadowolić grających, dostarczyć im produkt, który zaskoczy, pobudzi do nowych zachowań, da nowe wyzwania. Tak samo my, aby dobrze radzić sobie w skomplikowanym otoczeniu, musimy myśleć niestandardowo, znajdować powiązania tam, gdzie nikt by się ich nie spodziewał. Gry mogą nam w tym pomóc. Nabyte podczas grania umiejętności możemy aplikować do codziennych sytuacji i lepiej radzić sobie w życiu i w pracy.
Gry wideo uczą strategicznego myślenia
Weźmy grę, w której wybierasz jedną z historycznych cywilizacji, a twoją rolą jest sprawienie, by ta cywilizacja zdominowała inne. Stworzenie armii i zaatakowanie rywali jest jedną z możliwych opcji, ale w dłuższym czasie prowadzi raczej do klęski. Istnieje wiele innych płaszczyzn, na których można walczyć o przewagę - polityczna, ekonomiczna. Wiele niuansów, które są lepsze niż frontalny atak. Podobnie jest w rzeczywistości. Aby skutecznie rozwiązać wiele problemów, trzeba opracować sobie strategię działania, określić role, zebrać zasoby, w końcu konsekwentnie działać, do czasu, gdy okoliczności wymuszą zmianę strategii. W wirtualnym otoczeniu jest o tyle prościej, że porażki nie niosą za sobą poważnych konsekwencji i można podejmować ryzyko, a z niepowodzeń wyciągać wnioski. Ta nauka procentuje potem w rzeczywistym świecie.