Na oko, czy ucho? Jak się uczymy
Ludzie uczą się w różny sposób. Każdy z nas inaczej. Wzrok, słuch, ruch, to tylko niektóre z czynników pomagających przyswajać wiedzę. Najskuteczniejsze programy rozwojowe łączą w sobie kilka stylów.
Programy edukacyjne i rozwojowe są najskuteczniejsze, gdy łączą jak najwięcej stylów przekazywania wiedzy.
To nic nowego, że każdy ma swój indywidualny styl uczenia się. Wszyscy słyszeliśmy o wzrokowcach, słuchowcach i kinestetykach, ale niewielu z nas wie, że różnych odmian przyswajania wiedzy jest co najmniej siedem. Oprócz trzech wspomnianych, wymienia się często 4 inne: samotników, społecznościowców, logików i lingwistyków. Dobrze wiedzieć, który styl uczenia się jest dla nas najbardziej odpowiedni. Można wtedy wybierać metody konsumowania wiedzy charakterystyczne dla naszej specyfiki. I tak np. wzrokowiec będzie częściej obserwował, niż mówił czy działał, a społecznościowiec będzie dążył do relacji z ludźmi, a nie siedział samotnie przed komputerem czy przy książce.
Najskuteczniejsze programy edukacyjne i rozwojowe łączą różne style przekazywania wiedzy. Docierają wtedy skutecznie z przekazem do większości odbiorców.
Uczenie się online daje w tym zakresie największe możliwości. W sieci można czytać, rozmawiać z innymi, słuchać, oglądać filmy i animacje, a wszystko to często za sprawą jednego kliknięcia myszką. Im bardziej zróżnicowane są doświadczenia uczniów, tym lepiej. Warto więc wiedzieć możliwie najwięcej o tym, jak wciągnąć do nauki jak najwięcej osób.
Aby dotrzeć do wzrokowców:
Aby dotrzeć do słuchowców:
Aby dotrzeć do kinestetyków:
Aby dotrzeć do lingwistyków:
Aby dotrzeć do społecznościowców:
Aby dotrzeć do samotników:
Aby dotrzeć do logików:
Nigdy nie uszczęśliwimy wszystkich. Ale to nie znaczy, że nie warto próbować. Ograniczanie się do jednej formy przekazywania wiedzy może tylko przeszkodzić w osiągnięciu celu.