Nauczyć dzieci, jak się pracuje
KidZania to rodzaj edukacji przez grę i zabawę. Poprzez wcielanie się w role dorosłych, dzieci rozwijają kreatywność, krytyczne myślenie, czy zasady współpracy z innymi. Przy okazji na własnej skórze mogą się przekonać, co to znaczy praca i jak ona wygląda w różnych zawodach.


Ciekawy projekt edukacyjnej gry dla dzieci powstał kilka lat temu w Meksyku. KidZania, tematyczny plac zabaw, to miejsce gdzie maluchy mogą zabawić się w dorosłych i zobaczyć, o co chodzi w świecie pracy. Wkraczając do tego wymyślonego świata, dziecko wyposażone jest w niewielką kwotę pieniędzy (lokalna waluta, KidZos) i musi nauczyć się nią rozsądnie dysponować. Może robić zakupy, wydawać na rozrywkę, ale gdy pieniędzy zabraknie, musi je zarobić. Znaleźć i wykonać pracę w określonym zawodzie.


Mali lekarze przyjmują pacjentów. Kelnerzy podają w restauracji pizzę. Pracownicy banków obsługują klientów, a dziennikarze piszą teksty do gazet. Wozy strażackie, taśmy produkcyjne, gabinety lekarskie - wszystko to jest prawdziwe, jak w rzeczywistości. Przewodnikami dzieci są dorośli, którzy tłumaczą, po co i dlaczego wszystko funkcjonuje. Stawki za płacę w poszczególnych zawodach - tak jak w życiu - różnią się od siebie, np. policjant zarabia mniej niż modelka albo chirurg. Trzeba pilnować finansów i zabiegać o źródła przychodów, bo nikt z dorosłych nie może pomóc dzieciom, gdy wpadną w długi. Muszą zarobić na swoje utrzymanie samodzielnie.


Wcielanie się w role to uniwersalna forma zabawy, która ma wymiar dużo szerszy niż rozrywka. Uruchamia wiele pozytywnych procesów edukacyjnych i motywacyjnych. Zabawy w KidZanii są konsultowane z psychologami i pedagogami. Projektuje się je pod kątem rozwijania w dzieciach takich kompetencji, jak kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętności komunikacyjne i współpraca, a także budowanie pewności siebie. Łącząc zabawę z realnym życiem KidZania jest ciekawym doświadczeniem edukacyjnym, w którym dzieci dowiadują się czym jest praca, kariera i jak zarządzać swoimi pieniędzmi.


Twórca pomysłu, Xavier López Ancona, marzy o tym, by dzieci dowiedziały się na czym polega życie dorosłych i krytycznie spojrzały na rzeczywistość, stwierdziły, że można stworzyć lepszy świat i dały impuls do zmian. Projekt z Meksyku zawędrował już do ok. 20 miast na całym świecie (takich jak np. Bangkok, Tokyo, Lizbona, czy Dubaj), a niedługo podobne miejsca otworzą się w Londynie, Moskwie, itd.). Może dotrze i do nas.Powrót do kategorii...

Jak się uczymy

Ludzie uczą się w różny sposób. Każdy z nas inaczej. Wzrok, słuch, ruch, to tylko niektóre...
czytaj więcej

...

Im człowiek bardziej społecznościowy, tym bardziej efektywny

Gdy myślimy o tym, co jest największym zabójcą efektywności w pracy, wielu osobom przychodzą...
czytaj więcej

...

Jak doprowadzać sprawy do końca?

Konsekwencja i uparte dążenie do realizacji celów, które sobie wyznaczamy, świadczy o naszym charakterze...
czytaj więcej

...

Proste sposoby na zwiększenie kreatywności

Na poziom swojej kreatywności można wpływać i to bardzo prostymi metodami. Najlepiej trochę się ponudzić...
czytaj więcej