Social learning: 4 ważne nawyki
Budowanie reputacji, dzielenie się swoją historią, dzielenie się pomysłami i rozwiązywanie problemów to pożyteczne nawyki, które warto wykształcić w procesie wspólnego uczenia się z innymi. Sprawiają one, że uczymy się skuteczniej, łatwiej analizujemy postępy i dowiadujemy się więcej o samym social learning.
Budowanie reputacji
Każdy z nas ma jakiś wizerunek. Jest to efekt naszych różnych zachowań: możemy być postrzegani jako ekspert, do którego ludzie zwracają się po wiedzę, jako organizator, do którego ludzie zwracają się, gdy chcą przeprowadzić projekt, albo osoba, która ma wysokie umiejętności społeczne, itd. To tylko przykłady. Narzędzia społecznościowe pozwalają utrwalić ten wizerunek i wzmocnić go, poprzez możliwość stworzenia profilu i aktualizowania go w miarę, jak podejmujemy nowe działania, o których chcemy poinformować innych, wnosimy coś do społeczności poprzez komentarze i inne formy dialogu, dzielimy się ekspertyzą poprzez opisywanie swojego punktu widzenia, doświadczeń, porad, itd.
Dzielenie się swoją historią
Uczenie się to zmiana. Przechodzenie przez proces rozmyślania, podejmowania decyzji, ponoszenia konsekwencji. Dzielenie się z innymi swoją historią za pomocą narzędzi społecznościowych pozwala nie tylko utrwalić ją, ale daje materiał do refleksji, w jaki sposób uczymy się sami i w relacjach z ludźmi. Które zachowania są skuteczne, które nie. Które powtórzyć w przyszłości, a z których zrezygnować. Może też być bardzo motywujące - zarówno dla ciebie - bo widzisz jakie zrobiłeś postępy w określonym czasie, ale także dla innych - bo mogą wesprzeć się twoim przykładem i np. zainspirować do pokonywania różnych przeszkód w sposób, w jaki ty sobie z nimi poradziłeś.
Rozwiązywanie problemów
Społeczności mają niezwykłą umiejętność kreatywnego i sprawnego rozwiązywania problemów. Jeśli sami włączamy się do współpracy przy szukaniu rozwiązań, potem możemy liczyć na to, że łatwiej nam będzie wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem społeczności, gdy sami będziemy musieli coś rozwiązać. Trzeba jednak pamiętać, że samo “wrzucenie pytania” do grupy nie wystarczy, aby uzyskać odpowiedź. Rozwiązywanie problemów w społeczności wymaga moderowania, podtrzymywania i zachęcania do współpracy. Nawet jeśli ludzie mają powód by włączyć się do rozwiązania problemu, trzeba myśleć o tym, jakie korzyści to każdemu z nich przyniesie i umiejętnie je komunikować.
Dzielenie się pomysłami
Narzędzia społecznościowe dają przestrzeń do dzielenia się pomysłami. Mogą one dotyczyć różnych spraw: jak lepiej prowadzić projekt, co zmienić w strategii, gdzie pójść na lunch i wiele innych, różnej wagi zagadnień. Co zrobić, żeby pomysły i dzielenie się nimi wnosiło rzeczywistą wartość? Trzeba zawsze pamiętać o tym, żeby dzielić się nimi w grupach - społecznościach, w których wniosą jakąś wartość. Inaczej będziemy tylko tworzyć informacyjny chaos. Należymy do wielu różnych społeczności: jesteśmy częścią firmy, działu, grupy projektowej. Dzieląc się opiniami i pomysłami trzeba zawsze pamiętać o tym, co w danej grupie się przyda, wniesie wartość, spotka się z konstruktywną reakcją.