Skuteczny e-learning to nie doskonalenie pracowników, ale zwiększanie zysku firmy




Przy projektowaniu i realizacji projektów e-learningowych najważniejsze jest skupienie się na podstawowych procesach biznesowych firmy i wpływie na wzrost jej wyników, a nie na podnoszeniu wiedzy i kompetencji pracowników. Tak uważa Sally Ann Moore, światowej sławy ekspert od korporacyjnego uczenia się. 16 marca 2017 r. w Warszawie opowie uczestnikom Międzynarodowej Konferencji E-Learning Fusion, jak przyjąć właśnie takie podejście do szkoleń.

Różne badania pokazują, że blisko 80 % pracowników zapytanych jak zdobyli kluczową wiedzę i umiejętności do wykonywania swojej pracy odpowiada, że weszło w ich posiadanie nieformalnie - np. słuchając kolegów w pracy, metodą prób i błędów, obserwując jak inni wykonują zadania. Niewielu pracowników powie, że do sprawnego wykonywania pracy przygotowały ich szkolenia. Tymczasem do 80 % budżetów przeznaczonych w firmach na rozwój kadry wydaje się właśnie na projekty szkoleniowe (tradycyjne lub e-learningowe). Skąd bierze się ten paradoks, dobrze tłumaczy Sally Ann Moore, twórczyni i dyrektor iLearning Forum Paris, najważniejszego wydarzenia e-learningowego we Francji oraz praktyk mający w dorobku wdrożenia e-learningu dla ponad dwóch milionów użytkowników na całym świecie.

Wiele firm mierzy efektywność szkoleń poprzez badanie procentu uczestnictwa, wyników testów, stopnia przyswojenia informacji i umiejętności przez pracowników. Sprawdzają wiedzę i kompetencje, a nie o to chodzi. - tłumaczy Sally Ann Moore. - Jest tylko jeden ważny powód i miernik skuteczności projektów szkoleniowych w firmie. To wpływ tych projektów na wzrost wyników firmy. Tylko taki może być cel tworzenia i przeprowadzania programów rozwojowych w firmach. Wszystkie udane projekty szkoleniowe, z jakimi się zetknęłam w dużych organizacjach przyjmowały właśnie taki punkt odniesienia.

Sally Ann Moore, która będzie jednym z kluczowych prelegentów na organizowanej w Warszawie 16 marca 2017 r. Międzynarodowej Konferencji E-Learning Fusion, uważa, że tworzenie szkoleń e-learningowych trzeba zacząć od określenia strategicznych celów firmy, mierników ich realizacji, a następnie zaprojektować programy e-learningowe tak, by wspierały osiągnięcie tych celów i realizację mierników.



Są pewne uniwersalne wskaźniki biznesowe, które Sally Ann Moore sama stosuje i zaleca stosować przy tworzeniu i badaniu efektywności programów rozwojowych. Najważniejsze jest skoncentrowanie się na kluczowych procesach w firmie, aby stały się punktem odniesienia do projektowania i realizowania szkoleń (procesy łatwo jest optymalizować przy pomocy technologii, ale każde usprawnienie wymaga dobrze przygotowanych do nowych zadań pracowników - szkolenia właśnie to powinny im zapewnić, wiedzę i umiejętności do wykorzystania w nowych warunkach). Wykorzystać można też informację zwrotną od klientów (czy widzą różnicę między tym co było przed szkoleniem, a tym co jest po szkoleniu).

Z doświadczeń Sally Ann Moore wynika (a ma za sobą wdrożenia projektów e-learningowych dla ponad 2 mln uczestników), że korporacje i firmy wcale nie oczekują od dostawców e-learningu ciekawego, ekscytującego szkolenia, ale na sprawieniu, by e-learning wpłynął na wartość firmy. Mówiąc krótko, przyczynił się do zwiększenia zysku. Dzieje się tak, gdy twórcy i realizatorzy szkoleń spełniają 5 warunków:

  1. nie stawiają sobie za główny cel podniesienia wiedzy i kompetencji pracowników, ale poprawę wyników całej firmy,
  2. zamiast doskonalenia się w oderwaniu od pracy oferują pracownikom wsparcie przy realizacji zadań (np. dostarczają im narzędzi mobilnego uczenia się, społecznościowej wymiany wiedzy, wprowadzają elementy mikro nauki, oferują pigułki wiedzy w postaci krótkich filmów, postów, tweetów, których używać można przy pracy),
  3. skłaniają ludzi do włożenia wysiłku w naukę (czego wymaga uczenie się przy pracy),
  4. oceniają projekty szkoleniowe twardymi miernikami biznesowymi, zamiast mierzyć wzrost wiedzy i kompetencji,
  5. dobrze dobierają ludzi do projektów rozwojowych (nie szkolą wszystkich, ale tych którym to najbardziej potrzebne w kontekście sprawnego działania firmy).

Sally Ann Moore będzie mówić kompleksowo o kluczowych czynnikach sukcesu e-learningu w firmach podczas Międzynarodowej Konferencji E-Learning Fusion, która odbędzie się w Warszawie już 16 marca 2017 r. Organizatorem konferencji jest iPRO (www.ipro-elearning.com), innowacyjna polska firma e-learningowa. Technologicznie wspierać będzie ją globalna firma Articulate (https://articulate.com), dostawca oprogramowania, kursów i materiałów dla specjalistów od rozwoju w firmach. Obsługuje blisko 60 tys. klientów na całym świecie. Merytorykę dostarczą międzynarodowi partnerzy iPRO, Pearson, największa grupa edukacyjna na świecie (http://www.pearson.pl), Cornerstone, globalny dostawca opartego na technologii chmury oprogramowania dla HR (https://www.cornerstoneondemand.com), Games for Business, twórca gamifikacyjnej platformy do nauki przez doświadczenie dla obszarów, gdzie tradycyjne systemy e-learningowe są trudne do zastosowania (informacje organizacyjne, zasady, dane i fakty) (http://www.gamesforbusiness.eu) oraz Infor, rodzime wydawnictwo z wieloletnią tradycją, które zaprezentuje nowoczesną platformę szkoleniową (http://www.infor.pl). Już dziś można rejestrować swój udział w tym wydarzeniu wchodząc na: formularz rejestracyjny.



Powrót do kategorii



...

Powodów, dla których ludzie odczuwają zniechęcenie do pracy może być równie dużo...
czytaj więcej

...

Gry w pracy są fajne. Angażują, uatrakcyjniają codzienne obowiązki, podnoszą adrenalinę i poziom...
czytaj więcej

...

Wiedza “ukryta”, albo “milcząca”, to coś, co jest zaszyte w naszych codziennych działaniach...
czytaj więcej

...

Zaangażowanie to klucz do skutecznego uczenia się. Warto wiedzieć o nim więcej, a zwłaszcza to, że w procesie...
czytaj więcej