E-learning wspiera adaptację nowych pracowników




Włączenie narzędzi e-learningowych do procesu adaptacji nowych pracowników to wiele korzyści dla firmy i samych nowicjiszy, m.in. krótszy czas wprowadzenia do pracy, ujednolicenie i bieżące aktualizowanie treści, mniejsze przeładowanie informacjami, wyższy komfort nowo zatrudnionych.

Dobrze przeprowadzony onboarding, czyli przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska, to jedno z największych wyzwań HR. Jeśli wszystko zostanie dobrze zorganizowane, nowi pracownicy będą lepiej i szybciej przygotowani do efektywnej pracy, a co za tym idzie, bardziej z niej usatysfakcjonowani. Firma doradcza Wynhurst Group przeprowadziła badania, z których wynika, że w ciągu pierwszych 45 dni zatrudnienia rotacja nowych pracowników osiąga poziom nawet 22 %. A jeśli pracownik odchodzi krótko po wdrożeniu do pracy, dla firmy oznacza to, że źle zainwestowała pieniądze i straciła cenny czas. Warto więc dobrze zorganizować proces onboardingu. Nie wystarczą tu tylko szkolenia, broszury, sesje mentoringowe, czy wyjazdy integracyjne. Silnym wsparciem onboardingu powinien być e-learning. Firmy zatrudniają pracowników przez cały rok, a szkolenia wprowadzające są często zaplanowane dopiero wtedy, gdy liczba nowicjuszy osiągnie konkretny poziom. Materiały online są dostępne dla pracowników przez 24 godziny na dobę. E-learning uwalnia więc od tego ograniczenia i nie jest to jedyny obszar, w którym wpływa korzystnie na proces adaptacji:


Skraca czas wprowadzenia do pracy - nawet przy najlepszych chęciach, szefowie czy wyznaczeni mentorzy nowozatrudnionych mogą nie mieć czasu na poświęcenie im uwagi w stopniu, który pozwoliłby dobrze wdrożyć się do pracy. Wiele wątpliwości nasuwa się nowym pracownikom po dniu pracy, gdy nie ma się do kogo zwrócić po odpowiedź. E-learning pozwala wrócić do pewnych zagadnień w takich właśnie sytuacjach i skrócić czas uzyskania niezbędnych odpowiedzi.


Pozwala poradzić sobie z przeładowaniem informacjami - pierwsze dni w firmie dla nowego pracownika to zetknięcie się masą informacji. Nie łatwo wszystkie je zapamiętać. Możliwość skorzystania z bazy informacji online pozwala uniknąć niepotrzebnego angażowania współpracowników i szefów oraz ponownego zadawania tych samych pytań. Daje też poczucie bezpieczeństwa, że nic istotnego nam nie umknie.


Ogranicza niejasne lub nieaktualne informacje - nie wszyscy szefowie czy mentorzy mają dar jasnego przekazywania informacji. Jedni robią to dobrze, inni mają z tym problem. W efekcie ta sama wiadomość może dotrzeć do różnych nowo zatrudnionych w zupełnie innej formie. A to oznacza, że nie wszyscy zostaną odpowiednio przygotowani do pracy. Nie wszyscy odpowiedzialni za onboarding będą też pamiętać, by przekazane informacje należy aktualizować. Może im w tym przeszkadzać np. duże obciążenie obowiązkami. Dostępność ujednoliconej i zawsze aktualnej informacji online jest rozwiązaniem tego problemu.


Zwiększa poczucie komfortu nowozatrudnionych - nie wszyscy nowo zatrudnieni są zdeterminowani, by szukać informacji potrzebnych do pracy i pytać o wszystko szefów i współpracowników. Może to wynikać z nieśmiałości, z obawy, że okażą się niekompetentni, albo z przekonania, że będą komuś przeszkadzać. Dużo komfortu daje im więc baza danych online, do której w każdej chwili można zajrzeć i odszukać nawet kilkukrotnie odpowiedź na to samo pytanie.



Powrót do kategorii



...

Powodów, dla których ludzie odczuwają zniechęcenie do pracy może być równie dużo...
czytaj więcej

...

Gry w pracy są fajne. Angażują, uatrakcyjniają codzienne obowiązki, podnoszą adrenalinę i poziom...
czytaj więcej

...

Wiedza “ukryta”, albo “milcząca”, to coś, co jest zaszyte w naszych codziennych działaniach...
czytaj więcej

...

Zaangażowanie to klucz do skutecznego uczenia się. Warto wiedzieć o nim więcej, a zwłaszcza to, że w procesie...
czytaj więcej