5 zasad skutecznego micro learningu w firmie
Jeśli chcemy na poważnie wdrożyć micro learning w firmie, musimy wiedzieć, czym tego typu rozwiązania powinny się charakteryzować. Niezależnie od tego, czy są elementem formalnego systemu szkoleniowego, czy nieformalnej wymiany wiedzy muszą spełniać 5 cech.
Micro learning jest bardzo efektywnym narzędziem uczenia się pracowników. Umiejętna dystrybucja małych porcji informacji sprawia, że możliwa jest w firmie strategia tzw. pull learningu - procesu inicjowanego i kierowanego przez uczących się, którzy podejmują niezależne, samodzielne decyzje rozwojowe. Aby umiejętnie skorzystać z zalet micro nauki, trzeba wiedzieć, jakie cechy powinna spełniać:
1. Dostępność
Pracownicy powinni mieć dostęp do treści, danych, filmów i wszystkich micro materiałów niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. W dogodnej formie, na dogodnym urządzeniu i w dogodnym czasie. Pracownicy sami powinni decydować kiedy i w jaki sposób z nich korzystają.
2. Ciągłość
Dobrze, gdy historia działań pracownika, korzystającego z micro learningu jest rejestrowana. Może on do niej wrócić i przypomnieć sobie, z czego korzystał. Może w niej wyszukać materiałów, które są mu potrzebne. Może je odtworzyć w każdej chwili, niezależnie od tego, czy już wcześniej z nich korzystał. Dostęp jest permanentny.
3. Natychmiastowość
Micro informacje są ważne w chwili, gdy potrzebujemy natychmiastowej odpowiedzi. Dlatego powinny być dostarczane na żądanie. Często tuż przed wykorzystaniem ich w pracy. Tak, aby uczący się mogli na bieżąco rozwiązywać stające im na drodze problemy. Kiedy nie ma natychmiastowości, nie ma też najważniejszych korzyści z micro learningu.
4. Interaktywność
Sprawny micro learning to szybki kontakt z ekspertami, współpracownikami, trenerami w czasie bieżącym, albo asynchronicznie - poprzez zostawieni pytania w systemie, na które ktoś może w każdej chwili odpowiedzieć. Im szybciej i łatwiej dostępni są potrzebni w danej chwili eksperci, tym bardziej płynnie wiedza przemieszcza się w organizacji.
5. Instruktażowość
Micro uczenie się jest procesem wpisanym w codzienną pracę. Wiedza i zagadnienia pokazywane są w ich naturalnym kontekście - codziennych, życiowych sytuacjach. W taki sposób, by uwypuklić kluczowe działania, które trzeba wykonać, by rozwiązać problem, przeprowadzić proces, wykonać zadanie.