5 fundamentalnych pytań o e-learning, na które musisz dać odpowiedź pracownikom




Wdrożenie e-learningu w firmie, bez względu na zakres i postać, zawsze będzie rodzić u pracowników wiele pytań. Niezależnie od indywidualnych wątpliwości poszczególnych osób, istnieje pięć fundamentalnych kwestii, które trzeba wyjaśnić zanim pracownicy wywołają nas do odpowiedzi.


Wejdźmy w skórę pracownika, który ma przed sobą przygodę z kursem, albo programem rozwojowym w formie e-learningu. Co powinien wiedzieć, zanim zacznie się uczyć? Jakie informacje są mu potrzebne, by od początku pozytywnie się nastawił i znalazł odpowiednią motywację?

Pytanie 1: Dlaczego właśnie to szkolenie/ program rozwojowy i jak będzie wyglądać?

Pracownicy chcą potwierdzenia, że kurs/program odpowiada na ich potrzeby szkoleniowe i że będzie dostarczany w sposób dla nich wygodny i przyjazny. Ważne jest, by przedstawić im, jakie przyswoją tematy oraz jakie rozwiną umiejętności. Przyda się też informacja, z jakich elementów składa się kurs oraz w jaki konkretnie sposób będzie dostępny.

Pytanie 2: Jak będę mógł przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę w swojej pracy?

Można stracić lata na szlifowanie kontentu, ale i tak będzie on bezużyteczny, gdy pracownicy nie będą wiedzieli, jak przyswojoną wiedzę zastosować w praktyce. Niezbędne więc staje się, oprócz przedstawienia tematów kursu, powiedzenie pracownikom, w jakich okolicznościach i sytuacjach będą mogli wykorzystać poszczególne porcje wiedzy. Do czego będą zdolni, jakie działania będą w stanie podjąć.

Pytanie 3: Jakie będę miał korzyści ze szkolenia/programu rozwojowego?

Są oczywiście osoby, które uczą się dla przyjemności. Ale większość z nas robi to dla określonych korzyści. Można taką listę korzyści przedstawić, ale jeszcze lepiej zaproponować pracownikom coś w rodzaju symulacji, która pokaże, jak rozwiną się ich praktyczne umiejętności pod wpływem nauki. Symulacje powinny dotyczyć znanych pracownikom, codziennych sytuacji i zadań.

Pytanie 4: Skąd będę miał pewność, że rzeczywiście czegoś się nauczyłem?

Trzeba wyjaśnić, jakie w ramach kursu zastosuje się narzędzia pomiaru efektów uczenia się. Pracownicy chcą wiedzieć, czy to będą quizy, testy, symulacje, itd. oraz w jakich momentach kursu się pojawią. Spradzenie się, daje pracownikom większą pewność, że dobrze przyswoili wiedzę. Poza tym, sprawia, materiał i umiejętności utrwalają się i łatwiej do nich wrócić już poza kursem, w realnym życiu czy przy wykonywaniu codziennych zadań.

Pytanie 5: Jaką wiedzę powinienem zdobyć, albo jaką umiejętność nabyć, zanim zacznę szkolenie/ program rozwojowy?

Dzięki takim informacjom, dostarczonym przed kursem, pracownicy podejmą działania, żeby dostosować się jak najlepiej do nowej nauki. Będą też mieli pewność, że w pełni i efektywnie skorzystają z kursu. Jeśli się bowiem okaże już w trakcie kursu, że nie wiedzą o czymś istotnym, mogą stracić motywację, a nawet poczuć frustrację z powodu niedoinformowania.


Na podstawie: 5 Online Training Questions that Every Employee Needs To Get Answered, eLearning Industry.



Powrót do kategorii



...

Powodów, dla których ludzie odczuwają zniechęcenie do pracy może być równie dużo...
czytaj więcej

...

Gry w pracy są fajne. Angażują, uatrakcyjniają codzienne obowiązki, podnoszą adrenalinę i poziom...
czytaj więcej

...

Wiedza “ukryta”, albo “milcząca”, to coś, co jest zaszyte w naszych codziennych działaniach...
czytaj więcej

...

Zaangażowanie to klucz do skutecznego uczenia się. Warto wiedzieć o nim więcej, a zwłaszcza to, że w procesie...
czytaj więcej