5 fundamentalnych pytań o e-learning, na które musisz dać odpowiedź pracownikom
Wdrożenie e-learningu w firmie, bez względu na zakres i postać, zawsze będzie rodzić u pracowników wiele pytań. Niezależnie od indywidualnych wątpliwości poszczególnych osób, istnieje pięć fundamentalnych kwestii, które trzeba wyjaśnić zanim pracownicy wywołają nas do odpowiedzi.


Wejdźmy w skórę pracownika, który ma przed sobą przygodę z kursem, albo programem rozwojowym w formie e-learningu. Co powinien wiedzieć, zanim zacznie się uczyć? Jakie informacje są mu potrzebne, by od początku pozytywnie się nastawił i znalazł odpowiednią motywację?

Pytanie 1: Dlaczego właśnie to szkolenie/ program rozwojowy i jak będzie wyglądać?

Pracownicy chcą potwierdzenia, że kurs/program odpowiada na ich potrzeby szkoleniowe i że będzie dostarczany w sposób dla nich wygodny i przyjazny. Ważne jest, by przedstawić im, jakie przyswoją tematy oraz jakie rozwiną umiejętności. Przyda się też informacja, z jakich elementów składa się kurs oraz w jaki konkretnie sposób będzie dostępny.

Pytanie 2: Jak będę mógł przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę w swojej pracy?

Można stracić lata na szlifowanie kontentu, ale i tak będzie on bezużyteczny, gdy pracownicy nie będą wiedzieli, jak przyswojoną wiedzę zastosować w praktyce. Niezbędne więc staje się, oprócz przedstawienia tematów kursu, powiedzenie pracownikom, w jakich okolicznościach i sytuacjach będą mogli wykorzystać poszczególne porcje wiedzy. Do czego będą zdolni, jakie działania będą w stanie podjąć.

Pytanie 3: Jakie będę miał korzyści ze szkolenia/programu rozwojowego?

Są oczywiście osoby, które uczą się dla przyjemności. Ale większość z nas robi to dla określonych korzyści. Można taką listę korzyści przedstawić, ale jeszcze lepiej zaproponować pracownikom coś w rodzaju symulacji, która pokaże, jak rozwiną się ich praktyczne umiejętności pod wpływem nauki. Symulacje powinny dotyczyć znanych pracownikom, codziennych sytuacji i zadań.

Pytanie 4: Skąd będę miał pewność, że rzeczywiście czegoś się nauczyłem?

Trzeba wyjaśnić, jakie w ramach kursu zastosuje się narzędzia pomiaru efektów uczenia się. Pracownicy chcą wiedzieć, czy to będą quizy, testy, symulacje, itd. oraz w jakich momentach kursu się pojawią. Spradzenie się, daje pracownikom większą pewność, że dobrze przyswoili wiedzę. Poza tym, sprawia, materiał i umiejętności utrwalają się i łatwiej do nich wrócić już poza kursem, w realnym życiu czy przy wykonywaniu codziennych zadań.

Pytanie 5: Jaką wiedzę powinienem zdobyć, albo jaką umiejętność nabyć, zanim zacznę szkolenie/ program rozwojowy?

Dzięki takim informacjom, dostarczonym przed kursem, pracownicy podejmą działania, żeby dostosować się jak najlepiej do nowej nauki. Będą też mieli pewność, że w pełni i efektywnie skorzystają z kursu. Jeśli się bowiem okaże już w trakcie kursu, że nie wiedzą o czymś istotnym, mogą stracić motywację, a nawet poczuć frustrację z powodu niedoinformowania.


Na podstawie: 5 Online Training Questions that Every Employee Needs To Get Answered, eLearning Industry.Powrót do kategorii...

Powodów, dla których ludzie odczuwają zniechęcenie do pracy może być równie dużo...
czytaj więcej

...

Gry w pracy są fajne. Angażują, uatrakcyjniają codzienne obowiązki, podnoszą adrenalinę i poziom...
czytaj więcej

...

Wiedza “ukryta”, albo “milcząca”, to coś, co jest zaszyte w naszych codziennych działaniach...
czytaj więcej

...

Zaangażowanie to klucz do skutecznego uczenia się. Warto wiedzieć o nim więcej, a zwłaszcza to, że w procesie...
czytaj więcej