Jakie języki obce są najbardziej potrzebne w pracy?
Poszukując nowego zatrudnienia coraz częściej spotykamy się z ofertami, w których od potencjalnych kandydatów wymaga się znajomości języków obcych.
Raport stworzony przez grupę Pracuj.pl pokazuje jak zmieniają się wymagania w firmach odnośnie znajomości języków obcych przez pracowników. Z roku na rok wymóg znajomości języków stale wzrasta. W pierwszym półroczu 2016 roku konieczność znajomości języka angielskiego pojawiła się, aż w 70% wszystkich ofert pracy, wymóg znajomości języka niemieckiego pojawił się w 14% ogłoszeń, natomiast 4% ogłoszeń zawierało w wymaganiach konieczność posługiwania się językiem francuskim.
Znajomość języka angielskiego w pracy jest konieczna głównie pośród osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania - 92% ogłoszeń zawierało ten wymóg, odpowiedzialnych za badania i rozwój oraz za marketing – 85% ogłoszeń. Badania pokazują, że również osoby pracujące w gastronomii, turystyce czy hotelarstwie nie mogą się obejść bez znajomości języka angielskiego, umiejętność ta została podkreślona w 82% wszystkich ogłoszeń.
Wymóg posiadania znajomości z kolei języka niemieckiego najczęściej pojawiał się w ogłoszeniach o pracę na stanowiska związane z transportem, spedycją, logistyką – 25% ogłoszeń, budownictwem – 22% ogłoszeń, dostawą – 20% ogłoszeń. Najczęściej znajomość niemieckiego przydaje się także wśród monterów i serwisantów – 24% ogłoszeń, mechaników – prawie 20% oraz osób zajmujących się konstrukcjami i technologiami – prawie 18% ogłoszeń.
Znajomość języka francuskiego nie jest jeszcze zbyt często wymagana na polskim rynku pracy, jednak w porównaniu z ubiegłymi latami wymóg ten również stale wzrasta. Najczęściej umiejętność posługiwania się językiem francuskim przydaje się pracownikom call center – ponad 8% ogłoszeń zawiera konieczność znajomości tego języka na tym stanowisku, na drugim miejscu uplasowały się osoby zajmujące się finansami i ekonomią – 7% ogłoszeń natomiast pracownicy administracji biurowej - 6% wszystkich ogłoszeń.
Raport Pracuj.pl pokazuje jak szybko zmieniają się wymagania poszczególnych firm odnoście znajomości przez swoich pracowników języków obcych, a przy okazji daje wskazówki dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie weszli na rynek pracy, na co należy zwrócić uwagę podczas swojej edukacji. Nauka języków staje się więc coraz bardziej powszechna i być może w niedalekiej przyszłości znajomość minimum jednego języka obcego będzie wymogiem w każdej pracy, dlatego warto zainwestować w swoją przyszłość i zacząć naukę języków już dziś.
Jeśli nie macie pomysłu od czego zacząć naukę zapraszamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu na temat ,,Jak przyjemnie uczyć się języka obcego'', który znajdziecie tutaj.
Źródło: Raport Pracuj.pl – analiza ofert pracy opublikowanych na portalu w I półroczu 2016 r.