Grywalizacja nowej generacji




Ciągła rutyna w pracy dotyczy bardzo wielu osób, codzienne obowiązki z czasem stają się dla pracownika monotonne, co sprawia, że zaczyna tracić zainteresowanie i zaangażowanie w ich wykonywaniu. Oczywiście ma to niekorzystny wpływ na jakość i efekty pracy. Aby zwiększyć motywację pracowników należy zastosować odpowiedni bodziec. Czy takim bodźcem może być grywalizacja?


Grywalizacja oznacza zastosowanie w procesie edukacyjnym mechanizmów znanych z gier fabularnych i komputerowych, jak np. rankingi, cele, poziomy, wyzwania, postępy, nagrody i punkty, stosowane często w e-learningu, aby poprzez odwołania się do wewnętrznej motywacji danej osoby zwiększyć zaangażowanie osób biorących udział w danym przedsięwzięciu, danym projekcie czy w proces uczenia się. Służy również wypracowaniu oczekiwanych nawyków i postaw.


Coraz częściej pracodawcy wcielają w życie firmy zasady oparte na grywalizacji. Pracownicy otrzymują do wykonania misje specjalne, za które dostają odznaki lub punkty, które z kolei zapewniają im określone miejsce w rankingach różnego rodzaju obszarach aktywności w firmie. Wprowadzając elementy „growe” pracodawca stwarza swoim pracownikom pole do wykazania się, budowania nowych relacji (społecznościowość) zrealizowania potrzeby rywalizacji oraz zwiększenia jego produktywności. Innym przykładem na zastosowanie grywalizacji w pracy może być wykorzystanie platformy gamifikacyjnej w celu realizacji działań szkoleniowych, w szczególności tam, gdzie ich celem jest budowanie nowych - konkretnych postaw, nawyków lub osiągnięcie bardzo konkretnych efektów, jak np. zwiększenie liczby generowanych lead’ów, on-boarding, sprzedaży.


iPro wraz z firmą Gameffective proponuje do realizacji wyzwań szkoleniowych platformę gamifikacyjną która jest wszechstronnym narzędziem bazującym na grywalizacji nowej generacji, wykraczającym poza prostą mechanikę gry. Jest to system szybki i prosty do wdrożenia, łatwo integrujący się z funkcjonującymi w firmie systemami, co sprawia że możemy wprost mierzyć zwrot z inwestycji szkoleniowej. Umożliwia dopasowanie mechaniki gry do potrzeb Klienta. Wykorzystuje bogate narracje graficzne od prostych gier, misji i zadań poprzez bardziej złożone wyzwania jak wyścigi samochodowe, w których użytkownik staje się ich bohaterem, aż po stawanie się członkiem wirtualnej społeczności , gdzie użytkownik wraz z zespołem czy zespołami innych graczy buduje i zarządza rozwojem wirtualnych miast. Na rozwój wirtualnego miasta wpływa cała aktywność gracza prowadzona na platformie grywalizacyjnej, np. wynik osiągnięty z ukończonych misji, odbytych szkoleń czy dzięki zwiększeniu wyniku sprzedażowego. Rozwiązanie jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, lecz również oferuje dużą różnorodność mechanik, które zachęcają do współpracy, samoświadomości oraz monitoringu swoich osiągnięć.



Platforma gamifikacyjna Gameffective została oceniona jako jedna z najlepszych platform gamifikacyjnych na świecie w badaniu przeprowadzonym Enterprise Gamification Consultancy w 2015 roku.


Jak zawsze celem szkoleń jest zdobycie wiedzy oraz umiejętności, jednak sam proces nauki dla wielu osób jest nużący i wymaga dużego skupienia, dlatego wprowadzenie do tego procesu elementów zabawy sprawia, że człowiek bardziej się w niego angażuje. Ludzie chętnie korzystają z tego typu rozwiązań, aby wprowadzać do swojej pracy elementy zabawy i rozrywki. Zastosowanie grywalizacji zachęca pracowników do rozwijania swoich umiejętności, przynosi satysfakcję, poczucie dumy, uczucie zrelaksowania, a także wywołuje wiele pozytywnych emocji i redukcję stresu. Praca staje się bardziej atrakcyjna, a wiedza bardziej przyswajalna. Mechanizmy grywalizacyjne w dużej mierze mają pozytywny wpływ na odbiorców, dlatego ten trend bardzo szybko się rozpowszechnia. Również w szkołach i na uczelniach wyższych nauczyciele i wykładowcy dla większej motywacji uczniów wykorzystują już punktowanie i rankingi. Na dalszy rozwój grywalizacji nie będziemy musieli długo czekać, wystarczy zaobserwować pojawienie się na rynku coraz większej ilości firm zajmujących się tą tematyką oraz zwiększenie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.



Powrót do kategorii



...

Choć od lat w firmach stosuje się czaty, fora i aplikacje do komunikowania się, dopiero kompleksowe...
czytaj więcej

...

Powszechne obecnie systemy rozwoju pracowników nie przystają do wyzwań rzeczywistości...
czytaj więcej

...

iPro i Cornerstone OnDemand podpisały umowę o partnerstwie, w ramach którego młoda polska...
czytaj więcej

...

BTEC to jeden z najbardziej prestiżowych na świecie systemów kwalifikacji zawodowych. Przynosi korzyści...
czytaj więcej