Pigułka wiedzy: krótko, ciekawie, na temat
Pigułki wiedzy to małe porcje informacji w formie filmu, animacji, pliku audio. Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych, ułatwiają „noszenie” wiedzy przy sobie i korzystanie z niej, kiedy tylko chcemy, np. w trakcie wykonywania pracy.
Jednym z ciekawych rozwiązań, dobrze wpisujących się w trend nauki „tu i teraz” jest pigułka wiedzy (po angielsku knowledge pill, learning pill, skill pill). Mała porcja informacji w postaci krótkiwgo filmu, pliku audio lub animacji, pozwalająca zapoznać się z jakimś zjawiskiem (np. konkretną praktyką biznesową), rozwiązać problem, zrozumieć nieznany mechanizm działania bez skomplikowanych teoretycznych rozważań.
Sukces pigułki wiedzy tkwi w sposobie podania treści. Trzeba tu przestrzegać 3 zasad:
Zwięźle i krótko
Czas trwania pigułki to najczęściej od 3 do 5 minut. Nigdy nie więcej niż kwadrans. Gdy trzeba aktywnie oglądać kontent, nasza uwaga skupia się na przekazie tylko półtorej minuty, maksymalnie 120 sekund.
Interesująco
Estetyczna, zabawna animacja, dynamiczny dobrze zmontowany film, zapis audio z porywającym mówcą – to dominujące formy. Ludzie cenią animację bardziej niż tradycyjny przekaz wideo. To o wiele przyjemniejsze, relaksujące i mniej formalne doświadczenie niż film.
Na temat
Wypowiedzi i dialogi w pigułce muszą zawierać tylko najważniejsze i jednoznaczne treści z danego obszaru. W takiej ilości, by można je było przyswoić za pierwszym razem, ale jednocześnie móc wracać do nich wielokrotnie w przyszłości. Autorami zawartości pigułek muszą być biegli eksperci dziedzinowi.
Różne obszary zastosowań pigułek wiedzy:
Pigułki są wsparciem, gdy szybko potrzebujemy wyrównać poziom wiedzy wśród grupy pracowników, np. przed szkoleniem. Przy pomocy pigułki można też porządkować najważniejsze zagadnienia, utrwalać je i przypominać, by powstrzymać utratę ważnej wiedzy. Zasoby wiedzy organizacyjnej mogą wzbogacić sami pracownicy, jeśli tylko damy im proste wytyczne i narzędzia do tworzenia pigułek.