Czy social media mogą być przydatne w nauce?
Programy social media podbiły już niemal cały świat, wszędzie tam gdzie ludzie mają dostęp do Internetu bardzo szybko pojawiają się coraz to nowsze portale społecznościowe, z których korzysta codziennie ogromna rzesza ludzi. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez social mediów, które w większym lub mniejszym stopniu ułatwiły przekaz międzyludzki.
Wielu ludzi uważa, że social media ogłupiają społeczeństwo i są kolejnym pochłaniaczem czasu, a także powodem zaniedbywania przez ludzi swoich codziennych obowiązków. Jednak to nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od tego, jak je człowiek wykorzysta
Dzięki social mediom edukacja jest ogólnodostępna dla każdego, o każdej porze dnia i nocy oraz w każdym miejscu. Social media umożliwiają nam stały dostęp do najświeższych informacji i wydarzeń, w tym również do tematów związanych z edukacją czy szkoleniami. Wystarczy tylko poprzez swoje konto np. na Facebooku czy Twitterze obserwować profile innych osób lub instytucji, które są dla nas interesujące i dzięki, którym możemy się czegoś nauczyć. Jest to bardzo dobry i prosty system, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Swoje profile w sieci posiada coraz więcej ludzi zajmujących się szerzeniem wiedzy, ekspertów, a także wiele firm, które na swoich kanałach medialnych zamieszczają informacje o różnego rodzaju wydarzeniach, a także informacje edukacyjne czy ciekawostki. Portale społecznościowe umożliwiają nam dostęp do tych wszystkich firm lub osób, do których być może w żaden inny sposób nie udałoby się nam dotrzeć. Dzięki social mediom możemy dodać te osoby do naszych kontaktów, obserwować ich profile oraz być dzięki temu na bieżąco w każdej interesującej nas dziedzinie nauki. Należy przy tym pamiętać, że warto wybierać do śledzenia tylko te profile, które odpowiadają naszym zainteresowaniom, a jeśli obserwowanie ich staje się męczące trzeba je skasować i poszukać lepszych.
Również nauczyciele nie pozostają obojętni na social media. Coraz więcej z nich przyznaje, że korzysta z kanałów social media w celu wyszukiwania dla swoich uczniów przydatnych informacji, które urozmaicą lekcję. Np. do lepszego zaprezentowania jakiegoś tematu nauczyciele wykorzystują filmiki edukacyjne, które można znaleźć na kanale YouTube. Nie ma w tym nic złego i z pewnością taka metoda bardziej urozmaici codzienne zajęcia i być może wzbudzi większe zainteresowanie danym tematem wśród uczniów.
Uczniowie i studenci także mogą wykorzystywać portale społecznościowe do stworzenia grup, w których na bieżąco mogą się dzielić informacjami dotyczącymi zajęć szkolnych, prac domowych czy współpracować podczas przygotowywania projektów lub prezentacji na zajęcia. Social media ułatwiają komunikację oraz pozwalają na szybkie przesyłanie między sobą plików co również sprzyja nauce.
Warto pamiętać, że social media i Internet nie mają na celu zstąpienia zwykłych instytucji edukacyjnych czy tradycyjnych sposobów nauczania, ale są jedynie ich uzupełnieniem. Szczególnie przydatne mogą być dla osób, które już ukończyły szkołę i nadal chcą się rozwijać.