Jak motywacja, to wewnętrzna




W e-learningu największym wyzwaniem jest pobudzenie u ludzi motywacji do realizowania e-szkoleń. Można stosować zewnętrzne nagrody, ale warto skupić się raczej na wywołaniu wewnętrznej motywacji. Pod jej wpływem ludzie robią rzeczy dla samych rzeczy, bo uważają je za interesujące, użyteczne, przynoszące radość.


Motywacja wewnętrzna to coś, co pobudza nas do działania, choć nie niesie za sobą żadnych nagród zewnętrznych. Robimy coś, bo chcemy, bo sprawia nam to przyjemność lub przynosi rozwój. Ludzie zmotywowani wewnętrznie robią rzeczy dlatego, że postrzegają je same w sobie, jako motywujące. Taki rodzaj motywacji jest bardzo skuteczny. Niestety nie występuje powszechnie. Trzeba trochę popracować, aby wywołać u ludzi takie zaangażowanie. Jak zatem pobudzić motywację wewnętrzną u użytkowników e-learningu? Mamy kilka wskazówek.


Stawiaj wyzwania

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że cele szkoleniowe, które wymagają od użytkowników e-learningu wyjścia poza strefę komfortu, wywołają u nich motywację wewnętrzną niż te łatwe do osiągnięcia. Trudne cele sprawiają, że jeśli je osiągniemy, będziemy odczuwać dumę. Jeśli nawet poniesiemy porażkę, nie będzie ona tak dotkliwa, jak w przypadku łatwego zadania. Chcąc poprawić wynik, użytkownicy będą dążyć do tego, by przeanalizować przyczyny potknięcia i poprawić działanie, czyli będą uczyć się na błędach. Udowodnienie, że można przezwyciężyć przeszkody jest kolejnym źródłem motywacji wewnętrznej.

Zachęcaj do współpracy

Zadowolenie z pomagania innym to ważny czynnik wpływający na motywację wewnętrzną. Podobnie porównywanie wyników swoich działań z działaniami innych. Należy zachęcać uczestników e-learningu do korzystania z narzędzi ułatwiających komunikację i współpracę, np. umożliwiających odbywanie dyskusji online, zadawanie pytań, dzielenie się doświadczeniami i rozterkami. To sprawi, że będą dłużej odczuwać satysfakcję z uczenia się i dążyć do ukończenia szkoleń.

Daj kontrolę nad procesem uczenia się

Dawanie kontroli nad własnym procesem uczenia się jest jednym z najsilniejszych czynników wywołujących motywację wewnętrzną. Uczący się lubią mieć wpływ na osiągany wynik i możliwość wyboru, zarówno modułów szkoleniowych, jak i czasu ich realizacji. Poczucie odpowiedzialności zwiększa automatycznie motywację wewnętrzną, nadaje też doświadczeniu edukacyjnemu więcej sensu. Jakie to mogą być działania? Na przykład zlecenie uzupełnienia informacji poprzez poszukanie ich w innych źródłach, albo dodatkowe ćwiczenie do samodzielnego wykonania i zinterpretowania. Można zachęcać do zakładania grup projektowych, których celem jest pogłębienie zagadnienia, albo przygotowania w tym samym celu prezentacji dla kolegów. Stawianie poprzeczki wyżej powoduje, że ludzie chcą robić więcej i czują się odpowiedzialni za proce szkolenia.

Twórz sytuacje, które mają coś wspólnego z codziennym życiem

Nawet najwspanialszy świat fantazji nie będzie miał wielkiego wpływu na motywację wewnętrzną osoby korzystającej z e-learningu. Ale gdy połączymy fantazję z rzeczywistością i pokażemy analogie do codziennych spraw, ta sytuacja się zmieni. Użyj symulacji, aby pokazać pracownikom, jak informacje, które przyswajają przydadzą im się w codziennym życiu. Daj im poczuć, jaki jest związek między tym, czego się uczą, a tym co dzieje się w ich pracy. Pozwól im zbadać konsekwencje swoich działań i wyborów. Upewnij się, że wszystkie czynności i możliwości działania w symulacji są ważne z punktu widzenia celu szkolenia i umiejętności na stanowisku.


Skuteczny i niezapomniany e-learning to taki, który motywuje pracowników, najlepiej wewnętrznie. Dlatego warto wiedzieć, co tę motywację wewnętrzną pomaga wywołać.


Więcej o tym, jak budować wewnętrzną motywację u pracowników nie tylko do rozwoju znajdziecie w infografice:



źródło: https://www.pinterest.com/pin/570127634052131383/



Powrót do kategorii



...

Gra o pracę

Grywalizacja to przeniesienie mechanizmów gier do realnych sytuacji. Dzięki temu łatwiej rozwiązać problemy...
czytaj więcej

...

Skuteczne case study w e-learningu

Case study to metoda stosowana od dawna w edukacji biznesowej. Jest również świetnym narzędziem w e-learningu...
czytaj więcej

...

8 razy tak! dla serious games

Serious games, czyli poważne gry to coś więcej niż czysta rozrywka. Ich celem jest zdobycie wiedzy, rozwinięcie umiejętności...
czytaj więcej